Zerdeçalla Kemoterapinin Yan Etkisini Azaltın


Zerdeçal,zencefil familyasından olup;sarı çiçekli,büyük yapraklı çok yıllık otsu bir bitki türüdür.Bir diğer adıda hint safranıdır.Anavatanı güney Asyadır. Başka islerler de adlandırılır.Zerdeçöp, safran kökü, sarıboya, zerdeçav, hint safranıdır.

Çeşitli kanser tedavilerinde kemoterapi alırken yan etkisini azaltmak ve desteklemek için damar yoluyla vermek suretiyle kullanılır.Kemoterapinin etkilerini artırır ve yan etkilerini azaltır.Doç. Dr. Mutlu Demiray, kendi hastalarında bu bitkiyi nasıl kullandığını anlattı.Zerdeçalın etken maddesi olan curcumindeki en önemli sorun ağızdan aldığınızda kana geçişinin çok az olması.Bu sebeple özel curciminler geliştirilmekte.Bu curciminler normale göre kana karışma hızı 30-40 kat daha fazladır.Bu ürünlerin kullanılması tedavinin sürecini olumlu yönde etkilemektedir.

Dünya genelinde 4 bin yıldır kullanılan bu bitki için yapılan araştırmalar sonucunda pek çok hastalığın şifa kaynağı olduğu görülmüştür.Bazı yemeklerde de kullanılan bu bitki,bazı hastalıkarın tedavisinde ise damar yoluyla verilerek kullanalmaktadır.Türkiyede ise kemoterapi tedavisinin tamamlayıcısı olarak kullanılmaktadır.Kanserin oluşmasını,büyümesini ve yayılmasını engelleyici özelliği vardır.Kemoterapi ilaçlarının etkilerini kat kat artırır.

Zerdeçal ve kemoterapi

Peki Nasıl Kullanmalıyız?

Curcimindeki en önemli sorun ağızdan alındığında kana çok yavaş geçer.Bu sebeple özel curciminler geliştirilmiştir.Özel olarak üretilen curciminler normaline göre  kana 30-40 kat daha fazla geçebilmektedir.Yemeklerinide ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.Hintliler gibi yemek yaparken yağınızın pişmesi sırasında,zerdeçalınızı karabiberle birlikte kullanırsanız daha hızlı karışır.Fakat en etkili yolu damardan almaktır.Şifa olsun

Uyarı: Safra kesesinde taş olanlar bu baharatı kullanırken dikkat etmeli.

 

Hangi Hastalıklara Yararı Vardır?

  • Alzheimer
  • Sedef
  • Eklem ağrıları
  • Göz iltihapları

İnstagram takip için:@organikseff

Yorumlarınız bizim için önemlidir


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.