Tereyağ Tarifi


Günümüzde tükettiğimiz gıdaların hangi koşullarda üretildiğini biliyormuyuz.Bence görmek dahi istemezsiniz.Şimdi toplumun çoğu çarşıda pazarda organik ,doğal,ev yapımı temiz ürün aramakta.Aradığımız ürünlerin başında tereyağ gelmekte.Hangisi doğal,hangisi temiz karar veremiyorsunuz.Marketlerde satılanlardan hiç bahsetmiyorum zaten.Niye evinizde kendi tereyağınızı yapmıyorsunuz.Çokmu zahmetli?tabiki hayır.Bence bi denemenizde fayda var.Zaten bir kere bu işe girişseniz gerisi gelecek.Ayrıca kendi yaptığınız ürünleri zehirde olsa tüketirken daha bi zevkle tüketirsiniz.Bu yazımızda evde tereyağı nasıl yapılır biraz ondan bahsedecez.Çoğumuz çalışan hanımlarız, o yüzden buna zamanınız olmayabilir ama bir hafta sonu birkaç saatinizi en azından birkereye mahsus buna ayırmanızı tavsiye ediyorum.

Evde tereyağ tarifi
Evimizde yoğurt yaparken kullandığımız sütün kaymağından tereyağ nasıl yapılır?

Bunun için bir blender’a ihtiyacımız olacak.

Blenderımızın içine oda sıcaklığı kıvamında 2 bardak su koyuyoruz ve üzerine sütü kaynatırken  aldığımız kaymağımızı ilave ediyoruz.

Su ve kaymağımızı blender da karıştırıyoruz.

Karıştırdıktan kısa bir süre sonra kaymağın,ayranın birbirinden ayrıştığını ,yağ tabakasının üst tarafta toplandığını ve ayranın ise aşağıda suya karıştığına şahit olacaksınız.Bu aşama tereyağınızın oluşmamaya başladığına işarettir.

Kevgir kullanarak ayranı ve tereyağını birbirinden ayrıştırıyoruz.Ayrıştırdığımız ayranı dökmeyiniz.Yemekte kullanabilirsiniz veya içerek tüketebilirsiniz.

Ayırdığımız yağımızın üzerine 3-4 kez su dökerek güzelce yıkıyoruz ve tahta kaşıkla karıştırmaya başlıyoruz.Karıştırma işlemi sırasında ortaya su çıkabilir,su çıktıkça çıkan suyumuzu alıyoruz.Su çıkmayana kadar karıştırmaya devam ediyoruz.

Afiyet olsun,tereyağımız hazır.Tüketmeye başlayabilirsiniz.Dilerseniz tuz ilave edip karıştırabilirsiniz.

Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.