Probiyotik Yoğurt Mayası


Yoğurt dünyada en çok tüketilen süt ürünlerinden birisidir.Sağlıklı yaşam döngüsünde iksir olarak adlandırılan yoğurt birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.Yoğurt; protein, yağ, karbonhidrat gibi besin öğeleri yanı sıra kalsiyum, potasyum, sodyum, demir ve manganez mineralleri ile C ve B 12 vitaminleri açısından zengin son derece sağlıklı ve doğal bir besin öğesidir. Marketlerden alınan yoğurtlardan bahsetmiyoruz takibi.Köy evlerinde ve evlerimizde yaptığımız yoğurt probiyotik açısından oldukça zengindir.Bu sebepledirki yoğurtu diğer gıdalardan öne çıkaran özelliği bu probiyotik özelliğidir.

Fabrikasyon olarak üretilen yoğurtlar UHT veya pastörizasyon prosedürlerinden geçtiğinde bazı vitamin ve mineral değerlerinin bir kısmını kaybederler. Ancak buradaki en önemli kayıp probiyotiklerin yoğurdun yapımı aşamasında uygulanan UHT veya pastörize edilme işlemlerinde tamamen ölmeleri ve mayalanan yoğurdun probiyotik içermemesidir. Eczanelerde satılabilen 1 gr maya ve 10 milyar canlı probiyotik içeren probiyotik yoğurt mayaları ile probiyotikler açısından zengin yoğurdu evde mayalamak mümkün!

Probiyotik Yoğurt Mayası Nasıl Kullanılır.?

Her bir paketi 1-3 kg sütü mayalamak için yeterli olan probiyotik yoğurt mayalarının bir kutusu ile yaklaşık 15 kg. yoğurt mayalamak mümkündür.

Probiyotik yoğurt mayasının içinde neler var?

Probiyotik yoğurt mayalarının içinde Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium animalis spp. Lactis gibi sağlığımız için son derece önemli olan probiyotikler bulunmaktadır.

Probiyotik Yoğurt Ve Faydaları

Bağırsak Sağlığını Korur

Yağ Yakımını Destek Olur

Tansiyonunuzu Düzenler

Bağışıklık Sistemini Düzenler

Diş ve Kemik Sağlığını Destekler

Cilk ve Deri Rahatsızlıklarına Karşı Sizi Korur

Kas Gelişiminizi Destekler

Tatlı İsteğinin Önüne Geçer

 


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.