Öksürük İçin Siyah Turp


Günümüz şartlarında ve bu kış aylarında sıkça hastalanmak hepimizin başına gelen bir durumdur.Hastalığımızın yanı sıra gelen öksürük nöbetleri,özellikle gece öksürük nöbetleri hepimizin başımızın belası tabiri caizse.Öksürüğü bıçak gibi kesen bişey olsada kullansak dediğinizi duyar gibiyim.Geçmek bilmeyen ve sonunda bronşite çeviren öksürüğü hiç ilaç kullanmadan ,kimyasal kullanmadan kesecek tarifimizi evimizde kendimiz kolayca hazırlayabiliriz.

Bunun için kullanacağımız malzemeler hepimizin evinde bulunan kolay malzemelerdir.Bu yazıyı okuduktan sonra hemen pazara uğrayıp siyah turpunuzu alın evinizde hazır dursun.

Malzemelerimiz:

1 adet siyah turp

1 yemek kaşığı organik süzme bal

Nasıl Hazırlıyoruz?

Turpumuzu güzelce yıkıyoruz ve turpumuzun başını enlemesine kapak gibi kesiyoruz.Kestiğimiz yeri atmıyoruz saklıyoruz.Ardından bir oyacak ile veya bıçakla(nasıl kolayınıza geliyorsa) içini oyuyoruz.Çok derin olmuyacak şekilde ve turpu çok inceltmeden.Neden çok inceltmiyoruz çünkü turpumuzun öz suyu kaybolmasın ,özsuyu gerekli.

Siyah turpun öksürüğe faydası
Siyah turp ile öksürüğü bıçak gibi keselim

Oyduğumuz turpumuzu sığacak şekilde bir kaba oturtuyoruz ve içine balımızı döküyoruz(turpumuzun büyüklüğüne göre 1 yemek kaşığı veya 2 yemek kaşığı).Turptan kestiğimiz ve sakladığımız turpun başını tekrar bir kapak gibi kapatıyoruz.

24 saat oda sıcaklığında beklemeye bırakıyoruz.

NASIL TÜKETMELİYİZ:

Haftada 2 defa ballı turp suyumuzu aç karnına tüketebilirsiniz.Hamile ve emziren bayanlar için tavsiye etmiyoruz.Ayrıca 2 yaşın altında çocuklar için de kullanmıyoruz.

Not:Kullanmadan önce yinede hekiminize başvurunuz lütfen.Afiyet şifa olsun…

Yüksek oranda B ve C vitamini içerir.Siyah turp besin değeri açısından son derece zengindir ve yüksek oranda sahip olduğu iyot sayesinde öksürüğü hızlı bir şekilde kesmeye yardımcı olur. Öksürüğün yanı sıra kanı temizler, romatizma ve damar sertliğine de iyi gelir.

Astım hastalarının solunumunu düzene sokmakla beraber gaz sancısı yaşıyorsanız düzenli tüketim sonrasında bu sorunun tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz. Turpun öz suyunu içtikten sonra kalan turpu çiğnemekte de fayda var. Bu sayede bağışıklık sisteminiz güçlenecek ve boğaz ağrılarına veda edeceksiniz.


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.