KEFİR YAPIMI


Probiyotik açısından oldukça zengin olan kefir, sindirim açısından çok faydalı bir içecek olup evde yapımı gayet kolay ve basittir.Gereken malzemeler süt ve kefir tohumudur.Kefir tohumunu bulmak zor değildir arkadaşlar.Kefir işeyle uğraşan çoğu arkadaş tohumlarını paylaşmaktan zevk alırlar.Olduda bulamadınız.küçük bir ücret karşılığı kefir tohumu satan arkadaşlardan temin etmeniz mümkündür.

Kefir tohumları bildiğimiz karnıbahar şeklindedir.Şimdi gelelim süt konusuna.Süt için doğal katışıksız inek sütü veya keçi sütü kullanabiliriz

Kefir tahıllarımızın beslenmesi için laktoz gerekir.Bunun içinde inek ve keçi sütü oldukça iyi bir seçenektir.Tahıllarımıza kavuştuğumuzda ,onları yeniden etkinleştirmeniz gerekecek. Bunun için Tek yapmanız gereken süt almak ve içindeki taneleri birkaç saat boyunca oda sıcaklığında bekletmek.

Yeniden etkinleştirmek istediğiniz kefir tanelerinin her bir çorba kaşığı için, tahıllarla birlikte bir cam kavanoza 1/4 fincan süt ekleyin. Bir kapağı (güvenli, ancak çok sıkı değil) takın ve evinizin rahat bir bölümünde bırakın. Her 12 saatte, geri dönün, tahılları sütten çıkarın, tahılları tekrar kavanozun içine koyun ve yerine taze süt getirin.  Fermente sütünüz ekmek mayası gibi kokuyorsa şaşırmayın, bu iyi bir işarettir! Tahıllar yeniden etkinleştirilene kadar her 12 saatte bir işlemi tekrarlayın. 12 saatlik dönemde süt yoğunlaştığında tahılların yeniden etkinleştirildiğini göreceksiniz. Tahıllar yeniden etkinleştirildikten sonra, kefir yapmaya hazır hale gelecektir.Kefir yapmak için, sahip olduğunuz kefir tanelerinin her bir çorba kaşığı için yaklaşık 8 çorba kaşığı süt ilave etmek gerekecektir. Bu konuda tamamen doğru olmak zorunda değilsiniz, ancak bu 1: 8 oranı bana 12-18 saat içinde (günün sıcaklığına bağlı olarak) iyi,  bir kefir oluşur arkadaşlar. Tahılları ve sütü, iyi oturan bir kapaklı bir cam kavanoz içine yerleştirin.Kapağı sabitleyin (tekrar sıkıca değil) ve kavanozu dinlendirmek için oda sıcaklığında bekletin.

Artık yapılması gereken tek şey beklemek! Yaklaşık sekiz saat içinde kalınlaşmaya başlamalı. 12 saate sonra yavaş yavaş kalınlaşmaya başlar. Ve kefir, 18-24 saat arayla ayrışmaya ve peynir altı suyu oluşmaya başlar. Benim kefirim genelde  peynir altı suyu aşamasında kalıyor. Kavanozu ve peynir suyunu kavanozu hafifçe sallayarak tekrar bir araya getirebilirsiniz.

Kefirin kalınlığı ve inceliğinden memnun olduğunuzda kavanozu açabilirsiniz; unutmayın,kefirimiz korbonatlaştı ve kapağı açarken tıslama yapacak ve tahılları zorlayacaktır. Kefir tahıllarıyla çalışırken, yalnızca cam, plastik ve paslanmaz çelik kaplar, kaseler ve süzgeçler kullanmanız gerekir. Ve paslanmaz çeliği az miktarda kullanın. Temas halinde diğer reaktif metalleri kullanarak kefir tanelerini öldürebilirsiniz.

Tahıllarımızı cam bir kapın üzerine  elek koyarak tümünü süzgeçten geçiriyoruz.Benimkinin kıvamı çok güzel oldu ve kabarcıklar oluştu.Tahılları çok fazla ezmemeye dikkat ederek kefiri elekten  geçirirken hafifçe bastırılması için bir plastik spatula kullanıyorum. Bir süre sonra kefirin tamamı kasede, tahıllar elekte kalır.Daha sonra kefirimizi cam bir kavanoza koyup buzdolabında soğuk bir ortamda saklıyoruz ve artık kefirimiz  tüketmeye hazırdır.


Yazar: organikseff

3 thoughts on “KEFİR YAPIMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.