İşlenmiş Gıdalardaki Tehlike (MSG!)


Sessizce zehirleniyormuyuz acaba.işlenmiş gıdalarda bulunan diğer adıyla çin tuzu olarak bilinen MSG(Monosodyum glutomat ) maddesi hemen hemen tüm işlenmiş gıdalarda bulunmaktadır.Ne zaman icat idildi?ilk ne zaman kullanıldı.İlk olarak japonyada deniz yosununu vermiş olduğu tattan yola çıkılarak elde edilen msg maddesi günümüzde halen kullanılmaktadır.Yiyeceklere güzel tat verir ve beşinci tat duyusunu oluşturmasıyla tanınmaktadır.Daha çok Uzakdoğu ve Çin yemeklerinde kullanılmaktadır.1959 yılında FDA bu madde için GRAS (Generally Recognized As Safe) Genellikle Güvenli Olarak Bilinir etiketini uygun görmüş ve o zamandan beri değiştirmemiş.Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılmaya başlandıktan yıllar sonra top literatürüne Çin Rastoranı sendromu olarak girmiştir.Özellikle sinir sistemi üzerinde yaptığı tahribatı konu alan “öldüren lezzet” isimli bir kitap dahi yazılmıştır.Bu konuda bazı gödüşler ortaya atılmış olmakla beraber Bu konuda Dr. Mercola’nın bir yazısının özeti şu şekilde;

Çin tuzu nedir
Msg nedir

MSG birçoklarının düzenli olarak tükettiği binlerce yiyeceğe eklenen bir lezzet arttırıcı. Piyasadaki en kötü gıda katkılarından biri.

MSG bir eksitotoksin, bu hücreleri aşırı uyararak hücrelerin tahrip olmasına ve ölmesine neden olan madde demek. Çeşitli düzeylerde beyin tahribatına neden olabildiği gibi öğrenme güçlüğünü tetikleyen veya kötüye götüren bir etkisi de belirlenmiş.

MSG’nin düzenli kullanımının sık rastlanan yan etkileri arasında obezite, göz hasarı, baş ağrısı, yorgunluk ve oryantasyon bozukluğu, depresyon, çarpıntı, karıncalanma ve uyuşma sayılabilir.

İlk yapılan çalışmalarda ABD nüfusunun %25-30’unda MSG intoleransı bulunduğu belirlenmişken günümüzde bunun %40 olduğu tahmin ediliyor.

Genel olarak bir yiyecek işlenmişse MSG içerdiğini var sayabilirsiniz. O nedenle taze, doğal ve bütün yiyeceklerle beslenmek, işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekiyor.

kaynak:saglikliyasiyoruz.com

Yorumlarınız Bizim için Önemlidir


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.