Hurma Sirkesi Nasıl Yapılır?Hurma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?


Hurmayı genellikle ramazan aylarında tüketiriz.Ramazan ayı dışında soframıza pek sık uğramaz hurma.Tadı gayet güzeldir sevmeyenimiz yoktur tatta.Peki hurmanın sirkesini hiç duymuşmuydunuz.Faydalarını biliyormusunuz.Bu yazımızda hurma sirkesinin faydalarını ve yapılışını paylaşmak istedim sizinle.

Hurma cildi pamuk gibi yapar ve yaraları hızla iyileştirir.Ağız içi yaralarına da gayet iyi geliyor.Açık yaranın üzerine hurma sirkesiyle pansuman yapabilirsin, ağız içi yaralarınız için ise ağzınızı çalkalayabilirsiniz. İyileştirici etkiye sahip olan sirkenin düzenli kullanımında faydasını göreceksiniz.

Cildimizin parlak ve pürüssüz görünmesi için haftada 3 defa hurma sirkesi uygulamalısınız.Gribal enfeksiyonlara oldukça güçlü bir kalkandır ,ayrıca bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirici etkisi vardır.

Kan şekerini düzenler ve oldukça etkilidir.Metabolizmanızı hızlandırır ,bununla birlikte yağ yakımını hızlandırır.

Hurma Sirkesinin Hazırlanışı:

Aldığımız hurmalarımızı yıkıyoruz ve yıkadıktan sonra kurutuyoruz.Kuruyan hurmalarımızı cam kavanozumuza koyuyoruz.Daha sonra kavanozumuza su ekliyoruz.Suyu kavanozumuzun ağzına 2-3 parmak kalana kadar ekliyoruz.Yani 2-3 parmak boşluk kalmalıdır.Tülbent tarzı birşeyle kavanozumuzun ağzını örtüp kapağını sıkı bir şekilde kapatıyoruz.Kapağımızıda kapattıktan sonra Hurma kavanozumuzu 40 gün süreyle ışık almayan bir ortamda beklemeye bırakıyoruz.Bu süne sonunda kavanozumuzu açıp süzüyoruz ve süzdüğümüz sirkemizi  bir gün daha cam kavanozda bekletiyoruz.1 gün sonra serkemizi rahatlıkla kullanmaya başlıyoruz.Şifalar olsun…

 


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.