FERMENTE ÜZÜM SİRKESİ TARİFİ


İnanın bir kere sirke yapmaya başladıktan sonra tüm meyvelerin sirkelerini yapmak isteyeceksiniz. Hele ki bunca faydası kanıtlanmış  sirkenin yararlarını bildikten sonra mutfaklarımıza kesinlikle marketlerden alınmış sirkeleri koymayacaksınız. Fermente elma sirkemizin tarifini daha önce sitemizden yayınlamıştık ve burada fermentenin ne anlama geldiğini de ayrıntılı olarak anlatmıştık. Şimdi de yine evde çok basit olarak yapabileceğiniz üzüm sirkesi tarifimi vermek istiyorum.

Malzemeler:

1.5 kilo yeşil üzüm

sirke anası yada 1 çay bardağı sirke ( daha önce fermente olarak yaptığımız sirkeden olması gerekiyor)

içme suyu

Hazırlanışı:

Öncelikle yine üzümlerimizi güzelce yıkıyoruz ve kendi kendilerine kurumalarını sağlıyoruz. Üzümlerimiz kuruduktan sonra 2 litrelik cam kavanozumuza üzümlerimizi saplarıyla birlikte koyuyoruz ( elimizle sıkarak koyarsak daha çabuk olmasını sağlarız) üzerine bir çay bardağı sirke yada sirke anamızı koyduktan sonra kapak kısmına 3-4 parmak kalacak şekilde içme suyuyla dolduruyoruz ve üzerini tülbentle örtüyoruz. Karanlık ve serin bir yere kaldırdığımız sirkemizi üzümlerimiz dibe çökene kadar (yaklaşık 2 hafta)hergün sabah akşam metal, tahta ve BPA içermeyen bir kaşıkla karıştırıyoruz. Üzümlerimiz dibe çökünce karıştırma işini bitiriyoruz ve 2 hafta kadar bu şekilde dinlenmeye bırakıyoruz ki sirke anamız oluşsun. Sirke anamız oluştuktan sonra sirke anasına zarar vermeden ayrı bir kaba alıyoruz ve tülbent yardımıyla süzme işini gerçekleştiriyoruz. Süzdüğümüz sirkemizi ayrı bir cam kavanoza alıp, kapağını kapatıp karanlık bir yerde muhafaza ediyoruz. Bu şekilde fermente devam etmiş oluyor. Eğer sirke tadı oluşmuşsa içine fermentasyonu sonlandırmak için bir miktar kaya tuzu ilave ediyoruz. Sağlık ve afiyetle kalın;)

 

Sirkemizin Oluştuktan Sonraki Hali Bu Şekilde:

Üzüm sirkesini yaklaşık 1 ay önce kurmuştum. Karanlık ve oda sıcaklığında beklettiğim sirkemi 2 hafta boyunca sabah akşam üzümler dibine çökene kadar karıştırıp sirke anasının oluşmasını beklemek için 2 hafta kadar daha beklettim ve resimlerde de ayrıntılı olarak görüldüğü üzere görüntüsü işkembeyi andıran sirke anası oluştuğunda süzdüm. Sirke anasını başka sirkelerime maya olarak kullanmak üzere üzerine biraz sirke ilave ederek cam bir kaba koyup serin bir yere kaldırdım. Şimdi süzdüğüm sirkeleri yine oda sıcaklığında karanlık ve kapalı bir yerde 1 ay daha sirkeleşmenin devam etmesi için bekleteceğim. ( bu arada ara sıra sirkenin tadına bakıp sirkemin tadı hoşuma gittiği anda içine bir miktar kaya tuzu ekleyeceğim)


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.