Fermente Turp Yapım Aşamaları


Fermente ürünlerin revaçta olduğu bu dönemde, daha önce verdiğimiz fermente tariflerden sonra bugünde sizlere fermente turp tarifi yapım aşamalarını anlatmak istiyorum.Fermente turp için pazardan veya manavdan aldığımız taze turp,klorsuz içme suyu,tuz ve birazda sabır gerekmektedir.Dilerseniz malzemelerimize geçelim.

Gerekli Malzeme Listemiz Şu Şekilde;

Cam kavanoz

1 diş sarımsak

Yeteri miktarda içme suyu(klorsuz olmak kaydıyla)

1 yemek kaşığı tuz (kaya tuzu tercih sebebidir)

1 demet kırmızı turp

Kavanozumuzda turpların üzerini örtmek için ağırlık (taşta olabilir)

fermente turp tarifi

Hazırlama Süreci;

Evet arkadaşlar hazırlık kısmına geldik.Öncelikle kullandığımız malzemelerin temiz ve kuru olması, kötü bakterilerden uzak bir fermantasyon sürecinin oluşmaması açısından çok önemlidir.Yani kısacası malzemelerimizin kuru ve temiz olmasına çok dikkat ediyoruz.Turplarımızı iyice yıkadıktan sonra kendiliğinden iyice kurumasına dikkat etmeliyiz.

Turplarımızı yıkıyoruz ve kurumasını bekliyoruz.Kuruduktan sonra turplarımızı ince ince doğruyoruz.Cam kavanozumuzu alıyoruz ve bir diş sarımsağımızı kavanoza koyuyoruz.Ardından ince ince dilimlenmiş turplarımızı yerleştiriyoruz.Su eklediğimiz zaman  turpların  yüzeye çıkmasını engellemek için ağırlığımızıda turpların üzerine koyuyoruz.

Başka bir bardakta içme suyu ile tuzumuzu karıştırarak,karışımımızı turpların üzerini 2-3 parmak geçecek kadar cam kavanozumuza ekliyoruz.Tuzlu suyu turpların bulunduğu kavanoza dikkatlice boşaltın. Bu esnada turpların suyun yüzeyine ulaşmaması fermantasyon işleminin başarılı olabilmesi için oldukça önemli.

Tüm adımlarımızı özenle tamamladıktan sonra cam kavanozumuzun üzerini bir tülbentle kapatıyoruz.Oda sıcaklığında ve doğrudan güneş almayacak bir yerde 8-10 gün arasında bekletiyoruz.Örtme işlemini tülbent yerine kapak kullanarak yapmak isterseniz, kapağın suya temas etmemesine ayrıca önem göstermeli, ortalama 2 günde bir kapağı 1 dakika kadar açıp kavanoz içeriğini havalandırmalısınız.7-10 günlük sürenin ardından tadım yapabilir, istediğiniz keskinliği/ekşiliği elde edene kadar süreyi uzatabilirsiniz. İstediğiniz tada kavuştuğunuzda artık fermente turplarınızı buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Nasıl Tüketmeliyiz?

Ortalama 3 hafta içerisinde tüketebileceğiniz fermente turbu yavaş yavaş tüketmenizi öneririz. Aksi durumda, yoğun bir şekilde fermente gıdalar tüketmeye başladığınızda vücudunuzda değişiklikler meydana geleceğini, kimi durumda şişkinlik oluşacağını unutmamalısınız.

Yorumlarınız bizim için önemlidir.

 


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.