Fermente Şeftali Soda


Zararlı içeriklerden arındırılmış tamamen fermente ev yapımıdır.Evde yaptığımız bu soda yüksek fruktoz mısır şurubu veya karamel boyası gibi içerikleri kesinlikle içermez.

İçeceğimizi bir kültür ile mayalıyoruz. Bu geleneksel yöntemin yararı, kültür, tümörlere yararlı olan ve bağışıklık sistemi için faydalı olan yararlı bakterileri içerir.İstediğimiz kadar yani yeteri kadar karbonatlaştırma elde etmemiz için kesinlikle hava geçirmez bir kap kullanmaktır.Soda yapmak için birçok aroma deneyebilirsiniz.Bunun için gerekli araştırmanızı yapıp istediğiniz aromayı ekleme şansınız vardır.

malzemeler

5-6 bardak taze veya dondurulmuş şeftali
1 1/2 fincan organik şeker
14 fincan süzülmüş su
3-4 Sofra kantarı organik vanilya ekstraktı(özütü)
1 su bardağı suyun suyu

ayrıntılar

Hazırlama Süresi: 25 dakika
Fermantasyon Süresi: 3-10 gün
Toplam Süre: 10 gün, 25 dakika

Hazırlanışı:

Büyük bir kapta su,şeker ve şeftalimizi biraraya getirip kaynatıyoruz.

Isıyı biraz azaltarak 15-20 dakika kaynatıyoruz.Şeftalimizi patates püresi kıvamına getiriyoruz.Kaynama işlemimiz tamamlandıktan sonra soğumaya bırakıyoruz.Sonra ince göenekli bir süzgeçten geçiriyoruz.Daha sonra vanilya özütünü ve peyniraltı suyumuzu ilave ediyoruz.Yalnız burada dikkat etmemiz gereken husus ekledğimiz malzemelerin oda sıcaklığında olması.Yoksa kültürü öldürebiliriz.Hava geçirmez kapaklı kavanozlarımıza aktarmadan önce 3-7 gün oda sıcaklığında mayalanmaya bırakmamız gerekir.Ara ara kontrol edebilirsiniz.Fermente işlemimizin tamamlandığını anlamak için ,kavanozumuzun kapağını açtığımız zaman pop sesi duyarsak tamamlanmıştır demektir.Bu sesi duyana kadar oda sıcaklığında muhafaza edebiliriz.

Dikkat:Gazlı içecek hazırlanırken, klorlu musluk suyu değil, şişelenmiş veya filtrelenmiş su kullandığınızdan emin olun. Klor fermantasyonu engeller.


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.