Fermente Elma Sirkesi


Herkesin bildiği gibi ev yapımı fermente doğal sirkenin özellikle de elma sirkesinin sayısız faydası var. Bağırsak florasından, bağışıklık sistemine, cilt yaralarından, boğaz enfeksiyonlarına kadar. Ama bu sirkenin yapımında özellikle elmaların doğal yani köy elması dediğimiz, ilaçsız çürüklü çarıklı elmalar olması gerekiyor. Bunun için ben genelde misket elmayı tercih ediyorum. Elmalarımızı aldıktan sonra diğer önemli kısımsa maya olarak kullanacağımız sirkenin de doğal sirke olması yada sirke anası olması gerekiyor. Bunları da artık çeşitli yerlerden temin edebiliyoruz.  Yapımı oldukça kolay olan  mucizevi sirke tarifimize geçelim isterseniz.

Malzemeler:

2 kilo kadar organik köy elması

Doğal sirke ya da sirke anası

İçme suyu

 

Hazırlanışı:

Elmalarımızı güzelce yıkadıktan sonra turşu yapımında da bahsettiğim gibi elmaların kendi kendine kurumalarını sağlıyoruz.  Daha sonra elmalarımızın çekirdek ve saplarını ayırarak küp şeklinde doğruyoruz ve iki kiloluk cam kavanozumuzun yarısına kadar bu elmalarla dolduruyoruz. Üzerine elma sirkemiz varsa bir çay bardağı ekliyoruz. (yada sirke anası varsa sadece sirke anasından bir parça koyuyoruz) Kalan kısma kapak kısmına 4 parmak kalana kadar hazır su ya da kaynamış ılıtılmış su ekliyoruz ve tülbentle kavanozumuzun ağzını kapatıyoruz. İşte sirke kurulumu bu kadar basit.

Hazırladığımız sirkemizi karanlık ve serin bir  yere koyup,hergün bir iki defa karıştırıyoruz. Bu işlemi de elmalar dibine çökene kadar yapıyoruz. Elmalar dibine çökünce karıştırma işlemini bırakıyoruz. Sirke anasının oluşumunu bekliyoruz. Sirke anamız oluştuktan sonra (yaklaşık 2 hafta kadar daha) elmalarımız tülbent yardımıyla süzüyoruz ( süzme işlemini yaparken sirke anasına zarar vermeden ayrı bir kaba alalım ki daha sonra kuracağımız sirkeler için maya olsun)Süzdüğümüz sirkemizi başka bir cam kavanoza alıp ağzını kapakla kapatıp yine serin ve karanlık bir yerde fermentasyonunun  bu şekilde devam etmesini sağlıyoruz. Tadı sirke tadı olarak gelmeye başladıysa size içine çok az miktarda kaya tuzu ilave edebiliriz.  Sağlık ve afiyetle kalın…


Yazar: organikseff

3 thoughts on “Fermente Elma Sirkesi

  herhangi biri

  (Ekim 9, 2017 - 7:33 pm)

  Ne güzel anlatmışsınız. Emeklerinize sağlık. Sirke anasını bulur bulmaz hemen ben de deneyeceğim. Yeni tariflerinizi sabırsızlkla bekliyoruz.

   organikseff

   (Ekim 10, 2017 - 6:44 am)

   Sirke işiyle uğraşan yakında birisini bulabilir,ordan temin edebilirsiniz.Bulamazsanız biz yardımcı olabiliriz

  […] 2 ay önce kurmuş olduğum elma sirkemi süzme aşamasını anlatacağım sizlere. Daha önceki elma sirkesi tariflerimde yapım aşamasını ayrıntılı olarak anlatmıştım. Organik olan elmalarımı elmalar dibe […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.