Evde Limoncello Yapımı


Limoncello nedir?Güney İtalyada sofra kültürünün bir parçasıdır.Buna kısaca limon likörü de diyebiliriz.Özellikle küçük şirin bardaklarda yemekten sonra ikram edilen bir içkidir.Ben bizzat kendim italyanın catania bölgesinde deneme fırsatı buldum .Sindirimi kolaylaştırıcı olarak tüketilmektedir.Tadı gayet güzeldi tarifini araştırıp buldum ve sizinle paylaşmak istedim.

Özellikle leziz bir Limoncello yapmak için 4 ana maddemiz vardır.Bunları sıralıcam ve mutlaka dikkat ediniz.

Adım 1:

Alkolle Limonu birleştiriyoruz.Limonlarımızı soyuyoruz ve içindeki beyaz tabakayı çıkartıp kabuklarını büyük bir kavanozda alkolle beraber karıştırıyoruz.10 gün ve 3 hafta arası dinlenmeye bırakıyoruz.

Adım 2:

Alkol Limon kabuğu karışımımızı bir süzgeçten geçiriyoruz ve süzgeçten geçen kısmına limoncelloya tatlılık katan bir şurup ile kombine ediyoruz.

Adım 3:

İlk filtreleme işlemimizi yapıyoruz.alkol şurup karışımımızı filtrelemenin en iyi yolu ince gözenekli bir elek veya kahve filtresidir.

Adım 4:

Son adımımız filtreleme ve şişeleme işlemidir.Bu işlemimizi 3.adımdaki gibi ince gözenekli bir elek veya kahve filtresi yardımıyle tekrar hiç tortu kalmayacak şekilde filtreliyoruz yani elekten geçiriyoruz ve şişelerimize dolduruyoruz.

Şimdi Gerekli Malzeme ve Tarif Kısmına Geçiyoruz

Malzemelerimiz:

  • 700 ml votka
  • 8-9 adet limon
  • 4 bardak su
  • 3 bardak şeker

Hazırlanışı:

Limonlarımızı güzelce yıkıyoruz ve kurutuyoruz.Kuruduktan sonra kabuklarını soyuyoruz ve içindeki beyaz kısmını bir bıçak yardımıyla çıkartıyoruz.Kabuğumuzun kalan kısımlarını bir kavanoza atıyoruz ve üzerini kaplayacak şekilde alkolümüzü ekliyoruz.10 gün ila 20 gün arası dinlenmeye bırakıyoruz.

Büyük ve geniş bir kap alıyoruz ve süzgecimizi kabımızın üzerine yerleştirdikten sonra alkol kabuk karışımımızı süzgeçten geçiriyoruz.Tahta kaşık yardımıyla da limon kabuklarımızın üzerine bastırıyoruz.Filtreleme işlemimiz bittikten sonra kabuklarımızı atıyoruz.

Suyumuzu büyük bir tencereye döküyoruz ve kısık ateşte şekerimizi karıştırarak yavaş yavaş döküyoruz.Şerbetimiz berrak olana kadar yavaş yavaş karıştırıyoruz.Kıvama geldiği zaman ocaktan alıp oda sıcaklığında soğumaya bırakıyoruz.Soğuduktan sonra şerbetimizi alkol karışımımıza döküyoruz ve karıştırıyoruz.

Büyük bir kap alıyoruz ve kabımızın üzerine tekrar süzgeç yerleştiriyoruz(İnce gözenekli).Tercihe göre süzgecimize ince kahve filtreside yerleştirebilirsiniz.Limoncellomuzu süzgece yavaş yavaş boşaltıyoruz.Tüm karışımımız iyice tortu kalmayacak şakilde filtrelene kadar süzme işlemine devam ediyoruz.Filtremezi arada bir değiştirmemiz gerekebilir.

Limoncellomuzu dolduracağımız cam şişelerimizi hazırlıyoruz ,filtreleme işlemini tekrarladıktan sonra  bir huni yardımıyla karışımımızı şişeler bölüştürme işlemine başlıyoruz.Şişemizin kapağını kapatıyoruz ve dondurucuda saklamaya bırakıyoruz….Afiyet olsun

 


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.