Ekşi Maya Tarifi


EKŞİ MAYA NEDİR:

Ekşi maya en eski maya türüdür ve oldukça sağlıklı olduğu söylenir.Maya nedir?Maya bir mantar kültürüdür.Mayalanma işlemi de mantarların ortamdaki aktiviteleri sonucu oluşur.Ekşi maya ile  yapılan ekmeklerin sindirimi kolaydır,çabuk bayatlamaz ve lezzetlidir.

EKŞİ MAYA NASIL YAPILIR:

Ekşi maya yapmak oldukça kolaydır ama bir okadarda meşakkatlidir.Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim.Mayamız ortalama 1 haftada kullanıma hazır hale gelir.

1 bardak orta sıcaklıkta temiz içme suyu  ile bir bardak kepekli unu birbiriyle karıştırıyoruz.Karıştırma işlemini iyi yapıyoruz.Kavanozumuza koyuyoruz.Mutfakta veya daha uygun bir yerde oda sıcaklığında saklıyoruz.Sonraki gün mayamızın yarısını alıyoruz .(ister saşka maya yapmak için bir kaseye boşaltılır isterse atılır).Kavanozun içerisinde kalana kısma ise yine bir çay bardağı un ve bir çay bardağı su eklenir. Karışımımızı iyice çırpıyoruz ve birbirine karıştırıyoruz.amacımız mayamızın lezzit oranını korumaktır.Diğer gün gene aynı işlemleri yapmakla beraber bu işleme 6 gün boyanca devam ediyoruz.6 gün sonra mayamız hazır hale gelmektedir.

Not:Bu tarifimizi deneyen bazı arkadaşların mayası tutmayabilir.Mayanın tutmasında ortam ve kullanılan malzeme etkili olabilir.İsterseniz kavanozunuzun içerisine birkaç nohut atarak mayalanma hızını artırabiliriz.

Mayamızı garantiye almak istiyorsak ilk gün un ile karışacak suyun içerisine bir miktar taze sıkılmış meyve suyu eklenebiliriz.İkinci bir yöntem ise doğal yoğurt suyudur. Yoğurdun hafif yeşil suyu da hamura eklenebilir.Afiyet olsun.Ekşi Mayayla yaptığımız ekmeğimizin videosunu sizlerle paylaşıyoruz

 

 


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.