Ekşi Maya Tarifi.Nasıl Yapılır?


EKŞİ MAYA NEDİR?

Öncelikle ekşi maya nedir biraz ondan bahsetmek lazım.Ekşi hamur mayası 5000 yıla öncesine kadar dayanır.Ekşi maya un ve suyu ekmek haleni getiren bilinen en eski yoldur.Mayanın içindeki bulunan mantar ve bakteriler hamurumuza direkt olarak nüfuz ederek uygun ortamda yerleşirler ve yaşamaya başlarlar.Hamurumuzun içine bol miktarda hava depo ederler.Bunun için hamurumuzu şişer büyür ve genişler ,kabarcıklar oluşur.Doğaya göre ve iklime göre ekşi mayanın tadı farklılık gösterebilir.Buna bağlı olarakta ekmeğimizi tadı farklı olabilir.Saklanması ve devam ettirilmesi en kolay mayadır.Bize tek gerekli olan un ve sudur.

Nasıl Hazırlanır?

Ekşi maya yapmak için iyi un, içme suyu ve temiz cam bir kavanoz dışında bir de zamana ihtiyacımız var…

1 çay bardağı organik unumuzu ve yeteri miktar suyumuzu bir tencerinin içinde elimizle karıştırıyoruz.Kıvama göre az bir miktar daha un koyabilirsiniz.Karıştırdığımız kıvamın yapış yapış ve sakız gibi sünmesi gerekiyor.

Oluşan hamurumuzu temiz cam bir kavanozun içine alıyoruz.Kavanozumuzun kapağını kapatıp oda sıcaklığında 3 gün dinlenmeye bırakıyoruz

İlk denemenizde tam verim alamayabilirsiniz.Şayet alamazsanız 2. ve 3. denemelerde tam verim alırsınız.Sizde biliyorsunuz herşey tecrübedir.

Kavanozumuzun kapağını kapatıp beklemeye aldıktan sonra 3 gün boyunca yerini hiç değiştirmiyoruz.Olanları gözümüzle takip ediyoruz

3.günün sonunda kavanozumuzun yan tarafından bakarsanız kabarcıkların oluştuğunu göreceksiniz.Kapağını açıyoruz

Yumuşacık ve köpük köpük bir kıvam alıyor.Burnumuza ekşi bir koku gelecek.işte bu hamurumuzun mayalandığına işarettir.

Hamurumuz ekmek yapımı için hamurdur.Kolay gelsin…

 

Ekşi maya yapımı
Ekşi maya tarifi

Ekşi mayayla yapılan ekmeklerimiz.

 

Gülsüm hanıma teşekkürler.instagram dan takip edebilirsiniz.Takip et(@glsmozbek)

Yorumlarınız bizim için değerlidir.

 


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.