Ekinezya Bitkisinin Bilmediğimiz Yararları


Kendiliğinden yetişen ve ülkemizde yaygın olarak bulunan ekinazya, şifalı olmasının vermiş olduğu etkisiyle ülkemizde kultürü de yapılmaktadır.Reklamlarda dönen ekinezya çayı veya ekinazyalı çay ı duymuşuzdur elbet.Peki nedir bu ekinezya.

EKİNEZYA NEDİR?

Papatyagiller familyasındandır.Bağışıklık sistemi üzerinde yaptığı etkiyle nam salmış olan bu bitkiyi başta kızılderililer olmak üzere dünyanın birçok yerinde şifa bulmak için kullanılmıştır.Özellikle kuzey amerikada tıbbi bitki olarak kullanılan bu bitki ülkemizde de yaygın olarak kullanılır ve bolca bulunur.Ekinezya bitkisinin her bir zerresi yararlıdır faydalıdır.Yaprakları, gövdesi ve kökleri ayrı ayrı kullanalmaktadır.Bir senede iki kez hasat edilmektedir.Yetiştirilmesi, işlenmesi oldukça kolay ve pratiktir ayrıca ekonomik bir değere de sahiptir.A, B2, C ve E vitaminlerinin yanı sıra çeşitli mineraller bakımından da zengin olan ekinezya, özellikle içerdiği polisakkaritler nedeniyle bağışıklık sistemi üzerinde çok güçlü etkilere sahip.

Ekinezya çay,kapsül veya tablet olarakta tüketilebilir

Ekinezya Çayının Tarifi:

Bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ekinezya bitkisi (yaprak, çiçek, gövde ve kökü olabilir) bir su bardağı kadar kaynamış suyun içerisine ilave edilir. 10 dakika kadar ağzı kapalı şekilde demlendikten sonra süzülerek tüketilebilir.

Daha lezzetli ve özellikle soğuk algınlığı, grip, sinüzit, faranjit gibi rahatsızlıklara karşı daha etkili bir ekinezya çayı için ekinezya bitkisi, iki dilim taze zencefil, bir kabuk tarçın, bir tatlı kaşığı adaçayı ve bir tatlı kaşığı tıbbi papatya ile karıştırılarak dört su bardağı kaynamış suda da demlenebilir. Bu karışım ateşin üzerinde bir taşım kaynatıldıktan sonra, en fazla 3-4 dakika demlenmelidir. Süzüldükten sonra çayın içerisine bir iki dilim limon veya bir çay kaşığı bal ilave edilerek tüketilebilir.

Ekinezya çayı, günde 2-3 fincan olacak şekilde içilebilir. Ancak 10 günden fazla üst üste tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Ekinezyanın faydaları

Ekinezya tentürü tarifi:

Ekinezya bitkisi, tentür olarak tüketildiğinde de etkisini kuvvetli bir şekilde gösterir. Ekinezya tentürü hazırlamak için, bir kavanoza ekinezya bitkisinin parçalarını doldurun ve üzerini kapatacak kadar votka ekleyin. Eğer ekinezyanız kuruysa 1 yıl, eğer taze ekinezya bitkisi kullanıyorsanız 6 ay boyunca fazla güneş almayan kuru bir yerde saklayın.

Ekinezya tentürü hazır olduktan sonra süzülerek saklanır. Bu tentürü bir çay bardağı suya 30 damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca deri üstündeki yaraların iyileşmesine, diş ve dişeti problemlerinin giderilmesine de yardımcıdır.

Ekinezyanın faydaları nelerdir?

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklar üzerinde çok etkilidir. Yalnızca iyileştirmek için değil, bu tür hastalıklara karşı korunmak için de kullanılabilir.
 • Antiviral ve antimikrobiyal etkisi ile vücuttaki virüslere ve çeşitli mikroplara karşı savaşır.
 • Antifungal etkisi ile özellikle herpes virüsü ve kandida mantarı üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • AIDS tedavisinde yardımcıdır.
 • Kronik yorgunluk, halsizlik gibi durumlarda etkilidir.
 • Migrenden kaynaklanan baş ağrılarını giderir.
 • Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Sivilce, sedef gibi cilt hastalıklarına ve deri üzerindeki yaralara da iyi gelir.

Ekinezya kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

 • Ekinezya çayı veya tentürü kullanıyorsanız, 10-14 günlük süreler boyunca kullanmanız önerilir. Bir hafta ara verdikten sonra ekinezya kullanmaya devam edilebilir.
 • Hamilelik döneminde kullanımı ile ilgili yeterli araştırma yapılmamış olduğundan, hamilelerin ekinezya kullanması tavsiye edilmez.
 • Yüksek dozda ekinezya kullanımı mide bulantısı ve baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Papatyagiller familyasına ait bir bitki olduğundan, papatya bitkisine karşı alerjik reaksiyon gösteren kişilerin ekinezya da kullanmaması gerekir.
 • Bağışıklık sisteminin baskılanmasını gerektiren organ nakli gibi durumlarda ekinezya kullanılmamalıdır.
 • Doğuştan gelen bir bağışıklık hastalığı bulunanların ekinezya tüketmemesi gerekir.

Kaynak:Habertürk

Yorumlarınız bizim için değerlidir.

instagram hesabımız @organikseff

 


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.