BOZA NEDİR?-EVDE BOZA YAPIMI


BOZA NEDİR?

Boza, darı irmiği, su ve şekerden üretilen alkolsüz, hafif mayalı bir içecektir. Bilinen en eski Türk içeceklerinden biridir. Daha çok kış aylarında tüketilmektedir, yoğun olarak içildiği mevsim Eylül – Mayıs ayları arasıdır. Günümüzde eski Osmanlı coğrafyası ile Orta Asya coğrafyasının bazı kısımlarında yapılıp tüketilir.

Balkan coğrafyasından Türkiye, Kosova, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Romanya gibi ülkelerde ve Asya’dan Kazakistan, Kırgızistan kesimlerinde tüketilen bir içecektir.

Türkiye’de genellikle darıdan yapılan boza, başka ülkelerde yapıldığı yerin başlıca ürününe göre mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğday, arnavut darısı, gernik gibi tahılların unu, bazen da pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak yapılır.

Uygun şartlarda (+4°C’ de) muhafaza edilirse 365 gün 4 mevsim içilebilir. Boza’nın içilebilecek kıvamını koruduğu süre asgari 15 gündür. Boza bozulmaz. Ancak hiçbir katkı maddesi kullanılmadığı için gün be gün ekşir ve duyusal özelliklerini kaybedebilir. Vefa Boza’sının taze olarak tüketilmesi önerilir. Ekşi seviyorsanız oda sıcaklığında veya daha sıcak bir ortamda birkaç gün bekleterek daha ekşi kıvamlı Boza’nın tadını çıkarabilirsiniz.

kaynak:horozz.net

Malzemelerimiz:

  • 3 su bardağı bulgur
  • 2,5 su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya
  • 2 tatlı kaşığı toz maya
  • 4-5 litre su

 

Hazırlanışı:

Büyükçe bir çelik tencereye bulgurumuzu atıyoruz ve üzerine  10 su bardağı su ekliyoruz 1 gün dinlemede bırakıyoruz.

Bir gün dinlendikten sonra suyunu çeken bulgurların üzerini biraz geçene kadar sıcak su ekliyoruz ve normal atişti ocakta haşlanana kadar bekliyoruz.

Blender il eziyoruz.ara sıra azar azar sıcak su ekleyerek kıvamını ayarlıyoruz

Soğuduğu zaman mayamızı ılık su ve 5 çorba kaşığı şekerle karıştırıyoruz ve mayalandırıp ekliyoruz,ara ara karıştırıyoruz

Boza hazırsa üzeri köpük köpük olur.Bozamızın sık sık karıştırmamız lazım bu çok önemli.Yoksa bozamız acı olabilir

En son şeker ve vanilyamızı ekliyoruz ve karıştırıyoruz

Bozamız hazır olduktan sonra buzdolabında saklıyoruz ve 2 gün içinde tüketmemiz gerekiyor

Not:Emziren annalerimiz için kesinlikle önerilir .Sütü artırıcı özelliği vardır.

 

 

 

 


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.