Bitkilerinize Hiç Sirke Verdinizmi?


Bukadar anlattığımız tarifini verdiğimiz,öve öve bitiremediğimiz sirkeyi hiç çiçeklerinize veya bahçenizde bitkilerinize döktünüzmü.Onları sirkeyle besledinizmi?Hayır diyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.Sadece bitkilere değil,sirkenin hangi alanlarda ne işe yaradığına dair bazı bilgilerde bu yazımızda olacak.

Sirkeyi Bahçemizde Nasıl Kulllanırız?

Bahçelerde yabancı otlarla mücadele için bazı kimyasallar kullanılır.Bu kimyasallara para vermek yerine bahçenizdeki otlarla mücadele ve bitkileriniz için sirke kullanabilirsiniz.Kimyasal kullanmak yerine bitkilerinizin üzerine sirke dökebilirsiniz.Sirkenin içeriğinde bulunan asetik asit otların çok büyümesini engeller,otların büyümesini durdurur ve asla toprağa zarar vermez.Birebir ölçülerde kullanıldığı zaman karınca ve kemirgen hayvanları bahçenizden uzak tutar.Yeni çiçek aldınız ve bir buket çiçeğinizi vazoya koydunuz.Vazomuzun suyuna 2 yemek kaşığı sirke ve 1 çay kaşığı şeker koyarsanız çiçeğinizin uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sirke sadece bahçede kullanılmakla kalmıyor tuvalet temizliğinde ve aynı zamanda dezenfektan olarakta bazı alanlarda kullanılmaktadır.

Evde Sirkeyi Nerelerde Kullanabiliriz?

Banyomuzun temiz ve hijyenik olarak kalmasını istiyorsak sağlıklı ve ekonomik bir yolu daha var.Buda sirke kullanmak.Nasılmı kullanıcaz hemen veriyorum yollarımızı:

1-%9 u sirke ile doldurulmuş bir su bardağı

2-Karbonat yada iyot çözeltisi

Karbonat İle Sirkeyi Nasıl Kullanırız?

Bir bardak sirkemizi 40°C’ye kadar ısıtıyoruz, içine karbonat ya da iyot çözeltisi ile karıştırın. 200 gr sirke için 1 yemek kaşığı karbonata ihtiyacınız olacak. İyot çözeltisinde ise oran bire bir. Elde ettiğimiz karışımı tuvalete dökün ve birkaç saat bekletin. Daha yüksek bir etki için çözeltiyi akşamdan dökerek bütün gece boyunca bekletebilirsiniz ve işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Sirkenin kullanım alanları

Sirkenin Karbonatsız Kullanımı

Su tankımızı boşaltıyoruz ve takıcını takıyoruz.Tankımızın iç yüzeyini kuru bir bezle iyice temizliyoruz daha sonra sirke ile ıslatılmış bir bez yardımıyla sildiğimiz o yüzeyi tekrar siliyoruz.2-6 saat sonra sildiğimiz yerdeki lekeleri,tortuları kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Sirke Nelere Ne Yapar?

  • Kireç kalıntılarını çözer.
  • Metal parçalardaki pası temizler.
  • Kendi kendini buharlaştırarak nahoş kokuları yok eder.
  • Böbrek taşlarını küçültür.
  • Şigella (dizanteri) ve e.coli bakterilerini öldürür.

Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.