Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin.Nasılmı?


Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde havalar iyiden iyiye soğumakta.Bu ayları grip ayları olmaktan çıkarmak tamamen sizin elinizde.Bütün bir yıl sağlıklı ve zinde kalma şansınız vardır.Bunun için bazı doğal ipuçları değerlendirmenizde fayda görüyoruz.

Artık tatil modundan çıktık sonbahar ve kış mevsimine merhaba dedik.Gerek sokakta gerekse toplu olarak yaşadığımız ve seyahat ettiğimiz ortamlarda bazı hastalıklara maruz kalma şansımız oldukça yüksek.Aşağıda vereceğimiz bazı öneriler hastalık sonrası ve öncesi önlemler olacak şekilde size şifa olacak nitelikte.Bağışıklığımızı her yıl  hem akut hastalıklara hem de kronik hastalıklara karşı güçlendirici en önemli yollardan biri diyetlerimizdir. Çok sayıda sebze, meyve, kepekli tahıl, yüksek kaliteli protein ve sağlıklı yağ yemek, stres ve hastalıklara karşı daha dirençli hale getiren her organın ve vücut sisteminin sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.Bu nedenle günlük tüketim yoluyla bol miktarda vitamin ve mineral almaya dikkat edin. Bütün gıdalar sağlığımız için kritik öneme sahiptir.

Bu gıdalarımızın bazıları şöyledir.

Yararlı bakteri içeren ;Havuç, kimchi, kefir, kombucha, fermente turşu ve  yoğurt  da dahil olmak üzere geleneksel olarak fermente edilmiş gıdalar, vücudumuzdaki bakterilerin sağlıklı  dengesini korumaya yardımcı olur.Bağışıklığımızı güçlendirmek için için, her gün az miktarda fermente gıdalar yemeyi deneyin ve çeşitli probiyotik zengin gıdalar tüketiniz.Yukarıda bahsettiğimiz bazı fermente ürünlere yabancı olabilirsiniz.Web sitemizden yararlanarak fermente yapımı hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

Diğer Korunma yöntemlerinin Başlıca Sıralayalım:

Stresi Yönetin;

Stresle mücadele başlıca anahtardır.Tüm hastalıkların başı olarak gösterilen çağımızın vebası stres dir.Stres, vücuda kortizol hormonu salan, beyaz kan hücrelerini ve Doğal Katil (NK) hücrelerini azaltan ve enfeksiyon oranlarını arttıran kimyasal reaksiyonları tetiklemektedir.Bu nedenle stresin günlük olarak yönetilmesinin öğrenilmesi, neden olabileceği birçok ciddi sağlık probleminden kaçınmak için kritik önem taşır.Stres yönetimi için en iyi tekniklerden bazıları günlük meditasyon, olumlu düşünme ve sağlam bir sosyal destektir. Aslında, güçlü bir sosyal destek ağı, bağışıklık işlevini tek başına artırmaya yardımcı olabilir.

Uykunuzu Tam Alın;

Yeterli uykuyu almak temelde bağışıklık ile doğru orantılıdır.Uyku ve bağışıklık üzerine yapılan araştırmaların çoğu aşırı uyku yoksunluğuna odaklanırken (diğer bir çalışmada, 24 saatten daha uzun süre uyanık kalmak gibi), diğer araştırmalar orta derecede uyku kayıplarının bile NK aktivitesini ve hücresel bağışıklık tepkisini azaltabileceğini doğrulamaktadır.Birçok kişi kışın vücutlarının yaz aylarına göre daha fazla uykuya ihtiyacı olduğunu ve uzun geceler daha fazla uyku isteğini tetikleyebileceğini düşünüyor.Bu mantaliteden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışınız.Uyku sorunu için uzmanlar birkaç adım önermektedir.Oda sıcaklığınız normal olmalıdır.

  • Çok sıcak ortamda oturmamalıyız.
  • Yatmadan önce ağır şeyler yememeliyiz.
  • Yatmadan 1-2 saat önce gözlerimizi gereksiz ışıklardan uzuk tutmalıyız.
  • Hafif bir sakinleştirici olan papatya çayı deneyebilirsiniz.
  • Egzersiz Yapın

Egzersiz Yapın;

 Araştırmalar, bağışık yanıtı en üst düzeye çıkarmak için egzersizi kullanmanın en iyi yolunun günlük ılımlı egzersize katılmak olduğunu belirtti.Uzmanlar, 30 dakikalık yürüyüşler, haftada birkaç kez bisiklet, spor salonunda her gün egzersiz yapmak veya spor yapmak gibi bağışıklığı artırmak için düzenli, orta dereceli egzersiz önermektedir.Yoga bağışıklığa da faydalı olabilir. Bu etkinin bir kısmı stres tepkisine olan etkisinden kaynaklansa da, bazıları fiziksel olabilir. Yoga sindirim sistemi, dolaşım sistemi, sinir sistemi ve endokrin sistemi uyarır ve bunların hepsi vücudumuzun tehditlere daha çabuk tepki vermesine neden olabilir.

Doğada Vakit Geçirin;

Ön araştırmalar, açık havada, özellikle orman ortamlarında zaman geçirmek, anti-kanser proteinlerinin üretimini teşvik edebilir ve bağışıklık sistemini genel olarak destekleyebilir, ancak araştırmacıların bu eylemlerin arkasındaki mekanizmalar hakkında net bir açıklaması yok.

Japon immünolog Qing Li tarafından yapılan bir araştırmada günde iki kez üç günlük yürüyüşler katılımcıların beyaz kan hücrelerini yüzde 40 oranında artırdı ve ayda yüzde 15 yükseldi. Bu sonuçlar, doğal bir ortamda vakit geçirme koşuluyla sağlanmıştır.Kent içerisinde yapılan bu tip aktiviteler aynı sonuçları doğurmamıştır.

KIŞ İÇİN  SAĞLIKLI İÇECEK ÖNERİSİ;

Bağışıklığı Arttıran Çay Toniği

• 3 çorba kaşığı kuru, rendelenmiş astragalus(Geven Otu) kökü

• 2 çay kaşığı taze zencefil kökü doğranmış

• 2 çay kaşığı rezene tohumu, ezilmiş

• 3 bardak su

Bir tencerede, astragalus, zencefil ve rezeneyi suda 15 dakika kaynatın.Kaynattığımız karışımı ocaktan alıyoruz ve 15 dakika ağzı kapalı dinlendirin. İsterseniz tatlandırabilirsiniz ve günde 2 bardak içelim. Yaklaşık 2 fincan yapar.

motherearthliving.com


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.