Ayak Kokusuna Doğal Yöntemler


Ayak neden kokar.Eskiden kokmuyordu şimdi neden kokar.Bu sorumuzun en önemli cevabı ayağınızın hijyenik durumudur.Bakteriler oluşur ve ayak kokusu meydana çıkar.Bu koku yapan bakteriler nasıl önlenir.Bunun için ayağınızı bol bol havalandırmanız gerekir.Havalandırıyorsunuz fakat durum pek iç açıcı değil.Havalandırmak her zaman yeterli gelmeyebilir.Elbet bununda bir çaresi vardır.Evinizde yapacağınız organik ve doğal karışımlarla bu soruna veda edebilirsiniz.Size yardımcı olacak ve herzaman yapılması mümkün olan doğal yöntemleri bir bir sıralayalım şimdi.

1-KABARTMA TOZU

Kabartma tozumuzu 1 litre suyumuzun içine ekliyoruz ve gece yatmadan önce 20-25 dakika bu suyun içinde ayaklarımızı bekletiyoruz.Düzenli olarak bu işlemi uygularsak ayak kokusundan kurtulabilirsiniz

2-SİYAH ÇAY

Yarım kova suya 2 bardak çayımı ekliyoruz.Hergün düzenli olarak 10-15 dakika ayaklarımızı bu suyun içinde bekletiyoruz.Ayak kokusuna neden olan bakterileri öldürmede siyah çay birebirdir arkadaşlar.

3-SİRKELİ SU

Geniş leğen veya kovamızı alıyoruz içerisine 9-10 bardak suyu döküyoruz ve 1 yemekkaşığı sirkemizi içerisine ekliyoruz.Hergün 20 dakika ayaklarımızı bu suda bekletiyoruz.ayak kokusunu giderdiği gibi ayak terlemesine de çaredir.

ayak kokusu nasıl giderilir

4-LAVANTA YAĞI

1 çay kaşığı lavantayı 1 likre su içerisine döküyoruz ve ayağımızı 2 gün boyunca bu karışımla yıkıyoruz.lavanta yağı koku giderici etkisinin yanında mantar önleme etkiside vardır.

5-ADACAYI

Doğal antibiyotik etkisi olan bu çayın ayak kokusunu giderme gibi bir yararıda vardır.Doğada çareler saymakla tükenmez.Birkaç yaprak adaçayını bir kovada bulunan suyun içerisine atıyoruz ve düzenli olarak ayaklarınızı bu suda dinlendiriyoruz.

 

Bu saydığımız tavsiyelirin hangisi size uyuyor hangisi kolayınıza geliyorsa onu değerlindiriniz.Bunun yanında bir ayakkabıyı uzun süre giymemeye dikkat ediniz.2-3 çift ayakkabınızın olması ve periyodik aralıklarla değişik değişik giymenizde,çorabınızı sık sık değiştirmenizde fayda vardır.

Yorumlarınız bizim için önemlidir


Yazar: organikseff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.